Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  Саобраћај 
Изборно подручје (модул) Логистика 
Врста и ниво студија Мастер академске студије 
Назив предмета Логистички провајдери 
Број ЕСПБ 6 Статус предмета (обавезни/изборни) изборни 
Услов Шпедиција и агенцијско пословање 
Циљ
предмета
Основни циљ предмета је да се студенти детаљије упознају са новим трендовима, стратегијама и модалитетима пружања логистичких услуга. Циљ је да овладају знањима, вештинама, поступцима и процедурама неопходним за организацију робних токова и управљање логистичким процесима, са посебним освртом на токове увоза и извоза  различитих врста производа.  
Исход
предмета
На основу стечених знања студенти ће бити оспособљени да: истражују и предвиђају захтеве логистичких тржишта и предвиђају тражњу  за логистичким услугама;  креирају различите понуде и модалитете пружања услуга; успостављају и развијају логистичко партнерство са корисницима; управљају логистичким токовима и процесима; управљају ризиком и унапређују стандарде у логистичким системима и процесима. 
Садржај предмета
Теоријска
настава
Еволутивни развој логистичких провајдера; различите стратегије и модели пружања логистичких услуга; маркетинг истраживање и предвиђање тражње за логистичким услугама; сегментација и избор логистичког тржишта; логистичко партнерство и уговорна логистика;  управљање логистичким токовима и процесима; логистички процеси у увозним и извозним токовима; управљање ризиком и транспортно осигурање робе; моделирање логистичких процеса хладног ланца при извозу и увозу прехрамбених, фарматцеутских и медицинских производа; организација логистичких процеса у токовима увоза и извоза живих животиња; обликовање међународних токова експресних пошиљки; организација токова увоза и извоза специфичних пошиљки (уметничке вредности, сајмаски експонати, високовредна роба, вангабаритни и специјални терети); управљање логистичким процесима у хуманитарној и ургентној логистици; обликовање токова увоза и извоза робе за потребе организације спортских, туристичких и уметничких манифестација; примена и унапређење стандарда у логистичким процесима и токовима.      
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) Кроз израду студија случаја и решавање конкретних проблема студенти ће  примењивати стечена знања, вештине, поступке и процедуре везане за пружање логистичких услуга и  управљање логистичким токовима, процесима и системима. 
Литература
1  Килибарда М. (2013), Шпедиција и агенцијско пословање, Саобраћајни факултет, Београд, Србија, (уџбеник у припреми - 2013)  
2  Bugden P. (1998), Freight Forwarding and Goods in Transit, Sweet & Maxwell,  London, UK 
3 Krajewska M.A. (2008) Potentials for efficiency Increase in modern freight forwarding, Springer
4 David P.A., Stewart R.D. (2010), International logistics: Management of international trade operations, Atomic Dog 
5 Burke R. (2011), International logistics and freight forwarding manual, Burke, Russell John
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
2 2 1 1 6
Методе
извођења
наставе
Предавања ex-катедра, вежбе, стручна пракса и посете, интерактивне радионице, студије случаја, тимске презентације
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе поена Завршни испит поена
активност у току
предавања
10 писмени испит  
практична настава 10 усмени испит 50
колоквијуми      
семинари 30